Faculty & Staff > Faculty > Faculty Association > BCCFA Connections > BCCFA Representative Assembly

BCCFA Representative Assembly

BCCFA Officers

  • Tobyn De Marco (President)
  • Laurie Hodge (Vice President)
  • Alan Kaufman (Secretary)
  • Brant Chapman (Treasurer)
  • Richard Comerford (RA Chair)

Interns

  • Jennifer Lyden
  • Daniel Sheehan
  • Anthony Yankowski

Adult Learning Center 

  • Mercedes Alfonso

Biological Science & Horticulture

  • Jeanie Payne

Business, Finance, & Accounting

  • William Huisking

Communication

  • Doug Hoehn

Computer Science

  • Y. David Wang

Continuing Education

  • None

Criminal Justice

  • David Hayes

Education

  • Fran Ruff

English

American Language Program

  • William Jiang
  • Beth Snyder (Alternate)

Composition & Literature

  • Brian Cordell
  • Jessica Datema (Alternate)

English Basic Skills

  • Donald Reilly
  • Jon Yasin

Speech ALP

  • April Adams

Group A (Library Associates, Technical Assistants, Professional Assistants)

  • Joshua Gordon
  • Edward Novak
  • Maryann Kho (Alternate)  

Health Professions

  • Cynthia Rockafellow
  • Joanna Campbell (Alternate) 

History & Geography

  • Phil Dolce
  • Keith Chu (Alternate)

Hotel-Restaurant-Hospitality Management

  • None

Industrial & Design Technologies

  • Mauro Marzocco

Information Technology

  • Gary Correa
  • Anita Verno (Alternate) 

Legal & Related Studies

  • Louis Cirrilla
  • Lawrence Joel (Alternate)  

Library

  • Joan Cohen

Mathematics

College Mathematics

  • Lenore Lerer

Developmental Mathematics

  • Melanie Walker
  • Melanie Walker (Alternate) 

Nursing

  • Natalie Timme

Performing Arts

  • Dan Sheehan
  • James Bumgardner (Alternate)

Philosophy & Religion

  • George Cronk

Physical Sciences

  • Susan Klarreich
  • Gary Porter (Alternate)

Social Sciences

  • Richard Comerford

Student Services

Student Development Services

  • Timothy Foote
  •  Win Win Kyi (Alternate)

Student Resource Services

  • Linda Seidman
  • Monica Martinez (Alternate)

Enrollment Services (Admissions & Registration)

  • Lynne Richardson
  • Joseph Todd (Alternate)

Visual Arts

  • Francis Schmidt

Wellness & Exercise Science

  • Paul Wolfe
  • Bernard Fuersich (Alternate)

World Languages & Cultures

  • Alex Birdsall-Griffiths