Communication

Bookmark and Share


Previous Competition Surveys, Reports, and Winners

Prior Competition SURVEYS

    Prior Competition Reports

     

    Spring 2015 Speech Competition

    A total of 83 students participated in this year's speech competition. The winners are:

    *Best Speaker: Nina Russo, "Technology and Sleep"
    *Best Speaker, Runner-Up: Fatima Semenova, "Elderly Abuse"
    *Best Speaker, Third Place: Theodore Berlingeri, "The Importance of Compassion"
    *Best Speaker, Fourth Place: Kesner LaGuerre, "The Power of Decisions"
    *Best Speaker, Fifth Place: Kayla Lafi, "Celiac Disease"
    *Best Speaker, Sixth Place: Theresa Depken, "the Hidden Side of Teenage Relationships"

    The Foundation sponsored tuition awards totaling $3,000 for the top six speakers.

    Four honorable mention winners were named: Allan Chapman, Emily Freirich, Andrew Kranich and Natasha Pineiros.
    Five speakers won special merit awards: Jailisse Acosta, William Artiga, Reena Ezra, Dakota Librescu and Rebecca Silverman.

    Spring 2013 Speech Competition

    President’s Award:

    • Best Speaker: Edwina Koch, New Milford
    • Best Speaker Runner-Up: Enki Bello, Hackensack
    • Best Speaker Third Place: Ezio Cecere, Wyckoff
    • Best Speaker Fourth Place: Balpreet Bindra, Fair Lawn
    • Best Speaker Fifth Place: Paul Huening, Closter
    • Best Speaker Sixth Place: Shavelly Valencia, Englewood
    • Best Speaker Seventh Place: Lina Koshkina, Fort Lee

    Three students received Honorable Mention prizes: Ehat Seyho, Alexis Bravo and Sunny Glottmann.
    Five students received Special Merit awards: Delia Malone, Jagook Lee, Pepe Romero, Ariana Abad and Aimee Landestoy.  

    Spring 2012 Speech Competition

    President’s Award:

    • Best Speaker: Alex Netelkos
    • Best Speaker, Runner Up: Balpreet Bindra
    • Best Speaker, Third Place: Brandy Sharrock-Miller
    • Best Speaker, Fourth Place: Paul Bancroft
    • Best Speaker, Fifth Place: Taylor Mosca
    • Best Speaker, Sixth Place: Evans Mbai
    • Best Speaker, Seventh Place: Chase Morgan

    Best Speaker, Honorable Mention:

    • Nancy Martinez
    • Perpetua Romain
    • Robert Schubert

    Speakers of Merit:

    • Tamaru Geller
    • Linda Haft
    • Jonghyun Koo
    • Ashishpal Singh

    Spring 2011 Speech Competition

    President’s Award:

    • Best Speaker: Mariagrazia Buttitta
    • Best Speaker, Runner Up: Laura Zarruk
    • Best Speaker, Third Place: Brandon Torres
    • Best Speaker, Fifth Place: Nubia Florian
    • Best Speaker, Sixth Place: Andrew Takahashi

    Best Speaker, Honorable Mention:

    • Danielle Dellanno
    • Eric Hines
    • Christopher McCourt

    Speakers of Merit:

    • Jessica Figueroa
    • Dean Pologe
    • Giancarlo Tello
    • John Zuener

    Spring 2010 Speech Competition

    President’s Award:

    • Best Speaker: Krista Lewie-Cepero
    • Best Speaker, Runner Up: Luke Wondergem
    • Best Speaker, Third Place: Laura Simina
    • Best Speaker, Fourth Place: Frank Sanchez
    • Best Speaker, Fifth Place: Elizabeth Perry
    • Best Speaker, Sixth Place: Shirley Sarmiento

    Spring 2009 Speech Competition

    President’s Award:

    • Best Speaker: Lovely Jane O. Tanglao
    • Best Speaker, Runner Up: Christopher Havill
    • Best Speaker, Third Place: Kevin Kim
    • Best Speaker, Fourth Place: Keith Jicha
    • Best Speaker, Fourth Place: Amanda Larkin

    Best Speaker, Honorable Mention:

    • Lynda Kraar
    • Allison Harte
    • Katarayna Kluk
    • Katherine Tineo

    Speakers of Merit:

    • Taylor Brown
    • Ellen Tiedeken

    Fall 2008 Speech Competition

    President’s Award:

    • Best Speaker: Dani Garduque
    • Best Speaker, Runner Up:  Diana Lopez
    • Best Speaker, Third Place: Elisabeth Scaffidi

    Best Speaker, Honorable Mention:

    • Jason Barry
    • Jolanta Lipien
    • Veronica Santillo